piątek, 29 maja 2015
wtorek, 26 maja 2015
Mniszek lekarski czyli majowe wino z mleczy na limonkach.
Po zauważeniu że na mojej działce rosną piękne mlecze skusiłem się na wino z tych właśnie kwiatków.

piątek, 22 maja 2015
Gniewosz koźlak
Gniewosz Koźlak
Piana: Dość obfita po agresywnym nalaniu, lecz krótko się utrzymuję. [3/5]
Zapach: Karmel, toffi i jeszcze raz karmel aż trochę tego za dużo. [5/10]
Smak: Super słodowe, lekkie i nadzwyczaj pijalne. Podkreślić trzeba że jak na koźlaka jest on zbyt lekki gdyż ma tylko 14,1% ekstraktu natomiast tradycyjny koźlak zaczyna się od 15,7%. Goryczka jest bardzo krótka i przyjemna co nie zmienia faktu że jest bardzo wyrazista.
[15/20]
[15/20]
wtorek, 19 maja 2015
Wino ze śliwy tarniny po 2 tygodniach fermentacji.

Po 2 tygodniach fermentacji oddzieliłem owoce, dodałem do nastawu dość sporo turówki wonnej czyli trawy żubrowej bo lubię trochę poszaleć.
Smak tego młodego wina bardzo przypominający jest czarną porzeczkę. Wydaje mi się że wino to będzie bardzo dobrze smakowało jako słodkie wiec celował będę końcowo w 5 Blg. Na razie dodałem następną 2 kg porcję cukru i 5 litrów wody. Muszę też zauważyć że wino to bardzo agresywnie bulga. Woda w rurce fermentacyjnej skacze jak szalona.
piątek, 15 maja 2015
Co słychać u moich chmieli?
Co słychać u moich chmieli?
Wiec sytuacja przedstawia się następująco, z racji tego że moje piękne chmiele nie mieściły mi się w oknie postanowiłem że czas już wsadzić je na ogródka. To był błąd bo w nocy zaraz po posadzeniu przyszedł przymrozek...
Obraz jaki zobaczyłem dnia następnego był czysto powojenny. Postanowiłem że obetnę wszystko co urosło nad ziemię i poczekam aż odbija młode pnącza. Po tygodniu częstego podlewania z Magnuma i Sybilli coś wychodzi tylko Perle nadal ma focha po tym przesadzeniu. Ogólnie Perle bardzo słabo się rozwija i chyba z niego w tym roku nie zaznam szyszek. Choć nie ukrywam że liczę na małe zbiory chociaż na jedna warkę piwa.
wtorek, 12 maja 2015
Dubbel Cieszyński
Dubbel Cieszyński
Kolor: Ciemna czerwień wchodząca w brąz [5/5]
Piana: Mało obfita nawet po agresywnym nalaniu. Piana koloru przybrudzonego papieru [5/5]
Zapach: Bardzo estrowe, zdecydowanie czerwone jabłko. Lekko nieprzyjemny po dłuższym zapoznaniu. [6/10]
Smak: Dość agresywny, niepoukładany. Jak dla mnie zbyt alkoholowy na początku. Finisz ma bardzo smaczny i przyjemny. Goryczka praktycznie niewyczuwalna. Brakuje mi w tym piwie słodyczy.
[15/20]
[15/20]
piątek, 8 maja 2015
Roztoczańskie Dymione
Roztoczańskie Dymione
Kolor: Ciemny brąz wchodzący w czerń. [5/5]
Piana: W Ciemno-beżowa bardzo intensywnie tworzyła się podczas nalewania. Po nalaniu pięknie zdobi słoik degustacyjny. [5/5]
Zapach: W aromacie dość wyraźnie wyczuwam aromaty dymu, po moim własnym piwie dymionym wyczuwam te zapachy bez problemu. Dym bukowy ma w sobie niesamowity aromat a w tym piwie pokazuję swój potencjał. [10/10]
Smak:W Smak jest trochę delikatniejszy niż się spodziewałem lecz mocno palone słody dodają mu uroku i wyraźnego charakteru. Po przełknięciu na języku pozostają aromaty dymu i paloności. Goryczka jest niska lecz nie ona gra tutaj pierwsze skrzypce.
[19/20]
[19/20]
wtorek, 5 maja 2015
Wino ze śliwy tarniny z trawą żubrową
Z zapasów zimowych sąsiadów dostałem 10 kg mrożonej śliwy tarniny wiec postanowiłem ją "przerobić" na wino.
Naczytałem się o tym że w jej pestkach w wyniku hydrolizy może powstać cyjanowodór czyli kwas pruski. Co bezpośrednio zmotywowało mnie do wydłubania z 10 kg tarniny wszystkich pestek... zajęło to 6 godzin.
Przepis na wino wymyśliłem sobie sam na 8 kg czystej miazgi ze śliwy dałem 3 kg cukru i 9 litrów wody co poskutkowało moszczem o zawartości cukru 15 Blg. Po tygodniu fermentacji planuje dodanie około 100 gram trawy żubrowej i dosłodzenie nastawu o kolejne 3 kg i 3 litry wody jeżeli cały cukier zdąży już przefermentować.
piątek, 1 maja 2015
Krak I
Krak I
Drugie piwko które przywiozłem z Krakowa, czas je zdegustować.
Kolor: Karmel w płynie, opalizujące [4/5]
Piana: W początkowej części bardzo obfita beżowa lecz szybko opadła. [2/5]
Zapach: Bardzo karmelowo aż nie mogę się doczekać jak smakuje bo smakuje apetycznie. Bardzo mały aromat chmielu [9/10]
Smak:Wysoka goryczka połączona z kontrującą słodyczą. Balans piwa dobrany idealnie. Goryczka intensywna ale krótka po przełknięciu pozostaje tylko słodycz. Piwo bardzo pełne w smaku i przyjemne w odbiorze.
[18/20]
[18/20]
Subskrybuj:
Posty (Atom)